FŁ4K 2022: Bliscy

Podzielone-połączone arteriami ulic, torów, murami domów, fabryk i pałaców. Miasto – wspólnota.
We wspólnej przestrzeni – żyjemy. My – Polacy. My – Ukraińcy. My – Białorusini, Gruzini, Wietnamczycy, Hiszpanie, Hindusi. My – obywatele świata. My – tutejsi; my – przybysze. My: łodzianie.

Podzieleni-połączeni kulturami, językami, czasem. Razem osobni. Pojedynczy – złączeni w jedność. Półnuty w melodii miasta. Molekuły istnień, które biegną, mijają się, zderzają na chodnikach orbit miejskiego wszechświata.

Bliżsi-dalsi, wciąż związani jak wątek i osnowa w jednej łódzkiej materii.

Łódź Czterech Kultur. Łódź wielu kultur.

Tu co roku stajemy przed scenami, na scenach. Patrzymy, słuchamy, współodczuwamy. Szukamy nadziei, radości, wspólnoty.

Tu śnimy-tworzymy miasto, gdzie żyjemy razem, niezależni od historii i geografii.

Różni – tacy sami. Łódzcy-ludzcy.

Wolni od uprzedzeń. Dalecy od osądów.

Sobie bliscy.

Hasłem FŁ4K 2022 jest jedno z najcieplejszych słów języka polskiego: bliscy. Kim są bliscy nam ludzie i co stanowi o tej bliskości?

Bliscy geograficznie, bo wspólnie zamieszkujący niewielki obszar, którego problemy są wspólnymi problemami, a ulice wspólnym tłem codziennego życia. Oddychając tym samym powietrzem, dzieląc troski o dostępność szpitali, liczbę przedszkoli, awarie tramwajów, zbliżamy się nieuchronnie. Czy zamieszkując to samo miasto jesteśmy sobie bliscy na tyle, by tworzyć i celebrować wspólnotę?

Bliscy historycznie, bo łączy nas historia, którą co roku upamiętniamy; zbliża też wszystko to, co codzienne, realne, praktycznie istotne. Bliscy są zatem i łodzianie zamieszkujący miasto od pokoleń, i mieszkający na tej samej ulicy przybysze z Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Wietnamu, Hiszpanii. Chcemy ich lepiej poznawać, wysłuchać, rozumieć.

Poszukamy bliskości też szerzej – z ludźmi, którzy tworzyli miasto przed nami; z tymi, którzy zdecydowali się wyjechać i obserwują Łódź z perspektywy nowych miejsc i nowych wspólnot. Bliskości doświadczeń, wartości, przekonań, niezależnej od historii i geografii – wspólnoty  uniwersalnej. Dowiedziemy, że bliscy mogą przybywać z daleka lub mieszkać daleko. Chcemy świętować bliskość mimo wszystko, mimo oczywistych różnic, celebrować wspólnotę łodzian i łodzianek.

W końcu: chcemy być blisko siebie i w coraz bardziej nieprzewidywalnym świecie przyglądać się sobie bez pośrednictwa wykrzywiających rzeczywistość politycznie opłacalnych narracji. Zmęczeni upychaniem ludzi w kategoriach, które nijak się mają do rzeczywistości, stawiamy na szczere, bliskie spotkanie z tym, co w nas najlepsze. Wierzymy, że słowa łódzkość i ludzkość nie bez przyczyny są bliźniaczo podobne i że w naszym mieście znajdziemy odpowiedzi na uniwersalne pytania o to, gdzie szukać nadziei w spolaryzowanych, chaotycznych i niepewnych czasach.

Wydarzenia festiwalowe tradycyjnie odbywać się będą w wyrazistych, typowo łódzkich lokalizacjach. Kontynuujemy i zacieśniamy współpracę z instytucjami kultury i artystami z Łodzi, korzystając z ich ogromnego potencjału merytorycznego i artystycznego; sięgamy po twórców z kraju i zagranicy, wpisujących się w ideę FŁ4K.

Nad programem Festiwalu czuwa Zespół Merytoryczny w składzie: Artur Chrzanowski, Kamila Golik, Weronika Jóźwiak, Joanna Podolska, Piotr Ratajczak, Marcin Tercjak. Za produkcję odpowiada Kamila Golik. Organizatorem festiwalu jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana pod dyrekcją Joanny Podolskiej.


 

ORGANIZATORZY

fl
CD_logo-1

GŁÓWNI PARTNERZY

Lodz_kreuje

Zadanie jest współfinansowane z dotacji Miasta Łodzi

MKiDN

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka” realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

NIMiT_logo

PATRONATY HONOROWE

pntitled-1
WL_logo
grzegUntitled-1
Logo-DB-PL_BW

PARTNERZY

Veolia_logo
manuUntitled-1
fundUntitled-1
Taube-Philantropies_logo
TN_logo
aUntitled-1
ochUntitled-1
TFG_logo
fab-Untitled-1
Luteranie_logo_poziom
TME_Polowka
F_W_1
Logo_ASP

PATRONATY MEDIALNE 

wpUntitled-1
kulUntitled-1
eteatr-nowe-logo-jpg
kalUntitled-1
lodz_kreatywnie_pakiet_logo-09

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2019 r. o grach hazardowych.

 

View