FILMOWE SPACERY FŁ4K 2021
ŁÓDŹ: MIASTO CZTERECH KULTUR NA EKRANIE.
FILMOWE WCIELENIA STOLICY POLSKIEJ KINEMATOGRAFII
11 WRZEŚNIA, GODZ. 11.00
PROWADZENIE: BARTOSZ DAMIAN MIELNICZEK
Łódź filmowa. HollyŁódź. Tutaj powstała pierwsza w Polsce i jedna z najstarszych na świecie szkoła filmowa. Tu nakręcono pierwszy powojenny film, czyli „Zakazane piosenki”, i pierwszy film w kolorze – „Przygodę na Mariensztacie” (tak, warszawskim!).
Łódź, widoczna w licznych filmach, serialach, teledyskach i reklamach gra samą siebie, a często występuje także w roli przedwojennej Warszawy, Lwowa, Wiednia lub całkiem współczesnego Londynu, Paryża czy Nowego Jorku.
W Łodzi mieszczą się ważne filmowe instytucje, Łódź jest Miastem Filmu UNESCO. W ubiegłym roku świętowała 125-lecie kinematografii i 75-lecie własnej filmowej historii; w tym roku celebruje jubileusz 125-lecia pierwszego seansu filmowego w mieście.
FŁ4K zaprasza na spacer szlakiem plenerów filmowych, które pojawiają się na ekranach, oraz filmowych instytucji. Na uczestników czekają opowieści o tajemnicach filmowego planu i ekranowej magii, anegdoty i historie o Łodzi –mieście filmu.
WIELOKULTUROWYM TROPEM FILMOWO-KSIĄŻKOWYM
12 WRZEŚNIA, GODZ. 11.00
PROWADZENIE: KRZYSZTOF OLKUSZ
Łódzkie historie można odnaleźć na ekranach kin i telewizorów, zapisane na kartach książek, w tekstach i partyturach utworach muzycznych.
Podczas spaceru szlakiem mniej i bardziej znanych powieści międzynarodowych, które opisywały miasto; tropem filmów, które zna świat, a które tutaj powstały, opowiemy o Łodzi w filmie i literaturze. Nie zabraknie oczywiście „Ziemi obiecanej” – powieści i nominowanego do Oscara filmu Andrzeja Wajdy, w plebiscycie Muzeum Kinematografii z 2015 roku uznanego za najlepszy polski film wszech czasów. Ale miasto jest plenerem i inspiracją także dla współczesnych produkcji i książek. Szczególnie polubili je autorzy i scenarzyści kryminałów. Wspólnie zastanowimy się, dlaczego…