HANIA RANI I DOBRAWA CZOCHER
Inner Symphonies
10.09.2022 / 20.00
Kościół Ewangelicko-Augsburski św. Mateusza w Łodzi
Piotrkowska 279/283
Najmłodszy żeński duet kompozytorski w historii Deutsche Grammophon. Przyjaciółki od czasów szkoły muzycznej. Wydane 15 października 2021 roku „Inner Symphonies” są ich pierwszym albumem złożonym w całości z autorskich utworów. Wcześniej, w 2015 roku, współpracowały przy albumie „Biała Flaga”, na którym znalazły się ich własne aranżacje muzyki Grzegorza Ciechowskiego.
Słowo inner symbolizuje tu duchowość, intymność i prywatność, podczas gdy symphonies oznacza znacznie więcej, niż tylko formę muzyczną, to także symbol swoistej konstrukcji, potęgi i wielkości. To dla nas nowa przygoda
Hania Rani
Motywem przewodnim albumu jest nadzieja. Podczas lockdownu artystki wspierały się wzajemnie i motywowały zarówno jako przyjaciółki, jak i muzyczne partnerki. Prace rozpoczęły się od rozmów przez Internet, a potem – gdy możliwe były już spotkania w realu – ruszyły spontanicznie. Z wymiany pomysłów oraz licznych improwizacji, będących podstawą do budowania poszczególnych utworów, wyłonił się ostateczny kształt artystyczny albumu.
Miałyśmy dużo czasu na rozmowy, na pytania, czego tak naprawdę teraz chcemy, czym jest dla nas muzyka.
Ten czas był dla nas naprawdę cenny.
Dobrawa Czocher
Swoje odzwierciedlenie na płycie znajdują: miłość do świata natury, przyjaźń i nadzieja. Kontrastujące utwory współgrają ze sobą, tworząc unikatowy, introspektywny świat dźwięków: od powolnego, tajemniczego piękna „Whale's Song” po zawrotną prędkość „Con Moto”, którego niespokojną energię potęguje delikatna melodia, wyłaniająca się z dynamicznych partii fortepianu i wiolonczeli.
Con Moto (ruchliwie, żywo), jak sama nazwa wskazuje, była naszą próbą wyobrażenia sobie siły, którą ucieleśnia każda żywa materia. Powtarzające się rytmy partii instrumentalnych, ich pulsacja, energia i dynamika były naszymi narzędziami do stworzenia tego utworu. Szczególnie interesujące było skomponowanie czegoś, co tak bardzo kontrastowało z sytuacją, w jakiej wszyscy byliśmy podczas lockdownu. Con Moto jest zatem również naszą odą do wolności.
Hania Rani i Dobrawa Czoher
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2019 r. o grach hazardowych.