PRAPREMIERA FŁ4K I TEATRU LALEK ARLEKIN IM. HENRYKA RYLA W ŁODZI
Jedno oko na Maroko
reż. Gosia Dębska
16. i 17.09.2022 / 17.00
Teatr Lalek Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi
Wólczańska 5
Pretekstem do opowiedzenia historii jest dziecięca ciekawość świata. Chcąc zrozumieć otaczającą rzeczywistość, oswoić ją i ułożyć w głowie po swojemu, dzieci zadają często niezbyt wygodne dla nas – dorosłych – bo zbyt bezpośrednie, pytania. Widząc na przykład kogoś bez rąk czy nóg, otyłego, niewidomego, na wózku, albinosa czy kogoś o ciele w całości pokrytym tatuażami chcą wiedzieć: „dlaczego?”. „Nie gap się!”, „nie pytaj!”, „nie pokazuj palcem!” – oto, co często słyszą w odpowiedzi. A przecież to, co inne, intryguje i przyciąga uwagę. Chcesz wiedzieć: „dlaczego”? Zapytaj! To najlepsza droga.
Spektakl inspirowany reporterską książką „Jedno oko na Maroko” autorstwa Tomasza Kwaśniewskiego, ze zdjęciami Anny Bedyńskiej, uczy tolerancji i otwartości na drugiego człowieka. To zapis spotkań i rozmów dzieci autora z osobami, które wzbudziły swoją „odmiennością” ich szczególne zainteresowanie.
„Jedno oko na Maroko” jest próbą znalezienia bezpiecznej przestrzeni do zadawania pytań – często trudnych czy krępujących, ale niezbędnych do zrozumienia różnorodności świata.
Aby uniknąć dosłowności w warstwie wizualnej, realizatorzy sięgają po dorobek kultury i sztuki (obrazy, rzeźby), które stanowią artystyczną reprezentację poruszanych tematów.
Wiek odbiorców: 7+
Spektakl w dniu 17 września z tłumaczeniem na Polski Język Migowy
Reżyseria i adaptacja: Gosia Dębska
Scenografia: Anita Piotrowska
Muzyka: Maciej Cempura
Obsada: Katarzyna Stanisz, Maciej Piotrowski, Michał Szostak
Spektakl dyplomowy Małgorzaty Dębskiej, studentki kierunku Reżyseria teatru lalek Akademii Teatralnej w Warszawie, został zrealizowany w koprodukcji i jest współfinansowany ze środków Festiwalu Łódź Czterech Kultur 2022, Teatru Lalek Arlekin im. H. Ryla w Łodzi oraz Akademii Teatralnej w Warszawie ze środków "Funduszu na Start".
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2019 r. o grach hazardowych.