Jedno_oko

PRAPREMIERA FŁ4K I TEATRU LALEK ARLEKIN IM. HENRYKA RYLA W ŁODZI

Jedno oko na Maroko

reż. Gosia Dębska

16. i 17.09.2022 / 17.00

Teatr Lalek Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi
Wólczańska 5

Pretekstem do opowiedzenia historii jest dziecięca ciekawość świata. Chcąc zrozumieć otaczającą rzeczywistość, oswoić ją i ułożyć w głowie po swojemu, dzieci zadają często niezbyt wygodne dla nas – dorosłych – bo zbyt bezpośrednie, pytania. Widząc na przykład kogoś bez rąk czy nóg, otyłego, niewidomego, na wózku, albinosa czy kogoś o ciele w całości pokrytym tatuażami chcą wiedzieć: „dlaczego?”. „Nie gap się!”, „nie pytaj!”, „nie pokazuj palcem!” – oto, co często słyszą w odpowiedzi. A przecież to, co inne, intryguje i przyciąga uwagę. Chcesz wiedzieć: „dlaczego”? Zapytaj! To najlepsza droga.

Spektakl inspirowany reporterską książką „Jedno oko na Maroko” autorstwa Tomasza Kwaśniewskiego, ze zdjęciami Anny Bedyńskiej, uczy tolerancji i otwartości na drugiego człowieka. To zapis spotkań i rozmów dzieci autora z osobami, które wzbudziły swoją „odmiennością” ich szczególne zainteresowanie.

„Jedno oko na Maroko” jest próbą znalezienia bezpiecznej przestrzeni do zadawania pytań – często trudnych czy krępujących, ale niezbędnych do zrozumienia różnorodności świata.

Aby uniknąć dosłowności w warstwie wizualnej, realizatorzy sięgają po dorobek kultury i sztuki (obrazy, rzeźby), które stanowią artystyczną reprezentację poruszanych tematów.

Wiek odbiorców: 7+
Spektakl w dniu 17 września z tłumaczeniem na Polski Język Migowy

Reżyseria i adaptacja: Gosia Dębska
Scenografia: Anita Piotrowska
Muzyka: Maciej Cempura
Obsada: Katarzyna Stanisz, Maciej Piotrowski, Michał Szostak

Spektakl dyplomowy Małgorzaty Dębskiej, studentki kierunku Reżyseria teatru lalek Akademii Teatralnej w Warszawie, został zrealizowany w koprodukcji i jest współfinansowany ze środków Festiwalu Łódź Czterech Kultur 2022, Teatru Lalek Arlekin im. H. Ryla w Łodzi oraz Akademii Teatralnej w Warszawie ze środków "Funduszu na Start".

 

ORGANIZATORZY

fl
CD_logo-1

GŁÓWNI PARTNERZY

Lodz_kreuje

Zadanie jest współfinansowane z dotacji Miasta Łodzi

MKiDN

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka” realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

NIMiT_logo

PATRONATY HONOROWE

pntitled-1
WL_logo
grzegUntitled-1
Logo-DB-PL_BW

PARTNERZY

Veolia_logo
manuUntitled-1
fundUntitled-1
Taube-Philantropies_logo
TN_logo
aUntitled-1
ochUntitled-1
TFG_logo
fab-Untitled-1
Luteranie_logo_poziom
TME_Polowka
F_W_1
Logo_ASP

PATRONATY MEDIALNE 

wpUntitled-1
kulUntitled-1
eteatr-nowe-logo-jpg
kalUntitled-1
lodz_kreatywnie_pakiet_logo-09

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2019 r. o grach hazardowych.

 

View