SYMCHA KELLER / KONCERT
Okno
15.09.2022 / 21.00
Eliasza Chaima Majzela 8
WSTĘP WOLNY
Przed wojną stała tu główna synagoga łódzkiej gminy żydowskiej: Alte Shil, jedna z najbardziej okazałych w kraju. W otaczających ją uliczkach, gdzie toczyło się życie żydowskiej dzielnicy, rozlegał śpiew kantora.
W festiwalowy czwartek niezwykłe widowisko słowem i światłem przywoła atmosferę dawnej Łodzi. W oknie bloku przy ul. Eliasza Chaima Majzela, wieloletniego naczelnego rabina Łodzi, zaśpiewa Symcha Keller: kantor i działacz społeczności żydowskiej, a w miejscu dawnej synagogi pojawią się świetlne instalacje.
Koncert to mistyczny powrót do czasów modlitw i celebracji Szabatów i świąt Łódzkich Żydów. Będzie pomostem pomiędzy czasami dawnymi i obecnymi: czasami dotkliwej ciszy, braku szumu modlitw, brzmienia świętego języka hebrajskiego, dobiegającego z licznych łódzkich synagog. Uczestnicy będą mogli usłyszeć najważniejsze tradycyjne modlitwy, na przykład "Kol Nidre". Prawdziwym wydarzeniem będzie wykonanie zbioru modlitw "Szachrit Szabat" autorstwa Radoszycer Rebe, jeszcze do niedawna śpiewanych w łódzkiej synagodze, a wykonywanych i przekazanych przez Icchaka Frojmowskiego, ostatniego przedwojennego kantora z Łodzi.
SYMCHA KELLER
Były Przewodniczący Rady Religijnej Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP i były przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi. Ostatni kontynuator muzycznej mistycznej tradycji Chasydów w Polsce. Naukę prowadzenia modlitw pobierał początkowo u głównego kantora łódzkiej synagogi Izaaka Froimowskiego, później wielokrotnie przebywał w Izraelu i USA, gdzie się uczył między innymi u Rabiego Shlomo Carlebacha. W 1994 roku nagrał płytę „Szabes", a następnie „Pieśń nad pieśniami". W 2017 roku powstał dwupłytowy album „Bramy”; w 2019: „Chojze – Widzący z Lublina”, w 2021: „Chasydzka droga, z Lublina do Kocka”. W 2022 w sprzedaży pojawiła się płyta „Mayn Shtetl Kock”, przywołująca postać Cadyka z Kocka, znanego na całym świecie jako Kocker Rebe. Zaangażowany w odbudowę życia żydowskiego w Polsce, przez wiele lat pełnił funkcję kantora Związku Gmin Żydowskich. Prowadził modlitwy podczas licznych uroczystości światowej rangi, m.in. wizyt papieża Jana Pawła II i Benedykta XVI, prezydenta USA Billa Clintona czy Czech: Vaclava Havla, oraz licznych uroczystości rocznicowych, np. 60 rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Twórczość Symchy Kellera to jednak nie tylko muzyka z kręgu kulturowego Żydów. Był współzałożycielem popularnej w latach 80-tych grupy Katharsis. Współpracował również z wieloma innymi zespołami. Echa muzyki reggae, rocka czy folku można usłyszeć na jego płytach z muzyką chasydzką.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2019 r. o grach hazardowych.