Arrow-black

@MIRIAMFROMPOLAND

FILM DOKUMENTALNY (77 MINUT)
REŻ. PIOTR SZCZEPAŃSKI
PL/ENG
17 WRZEŚNIA, GODZ. 18.00
CENTRUM DIALOGU IM. MARKA EDELMANA, WOJSKA POLSKIEGO 83 

rezerwacja: miriam@4kultury.pl 

Miriam jest matką pięciorga dzieci, która ma poczucie misji. Chce pokazać, że życie żydowskie jest wciąż możliwe w Polsce. Pochodząca ze zasymilowanej rodziny żydowskiej, jest trzecim pokoleniem ocalałych z Holokaustu. I uważa, że ​​Polska nie jest wielkim cmentarzem.

W wieku dwudziestu lat postanowiła wrócić do swoich korzeni – zmieniła styl życia i imię, przystępując do Żydowskiej Ortodoksyjnej Gminy Wyznaniowej. Ale pozostała tą samą pełną pasji życia osobą, która pragnie patrzeć w przyszłość zamiast rozpamiętywać przeszłość.  „@miriamfrompoland” to dwuletnia intymna obserwacja życia małej społeczności żydowskiej, zrealizowana metodą Direct Cinema – świat obserwujemy z perspektywy rodziny.
Głównym tematem filmu są: tożsamość i przynależność. Kim jestem? Polakiem czy Żydem, czy może obydwoma jednocześnie? Gdzie jest moja społeczność? 

PIOTR SZCZEPAŃSKI, REŻYSER 

Urodzony w 1975 roku w Łodzi. Członek Polskiej Akademii Filmowej, Polskiej Gildii Reżyserów Filmowych i Polskiej Gildii Reżyserów Dokumentalnych. Specjalizuje się w długich dokumentach obserwacyjnych kręconych metodą Direct Cinema. Jego dokumentalny debiut „Generacja C.K.O.D.” przyniósł mu Złotego Lajkonika na Festiwalu w Krakowie w 2004 roku.
Z wykształcenia jest operatorem, pracuje także jako autor zdjęć. Współpracował m.in. z Krzysztofem Zanussim, Sławomirem Fabickim i Krzysztofem Wodiczką w jego pracy na Biennale w Wenecji. 

ANNA PACHNICKA, PRODUCENTKA 

Producentka i kierowniczka produkcji mieszkająca w Łodzi. Dziekan Wydziału Organizacji Sztuki Filmowej PWSFTviT. Jest producentką filmów dokumentalnych zrealizowanych przez Anagram Film; ma także w swoim dorobku pracę kierownika produkcji przy filmach takich reżyserów jak Marcin Wrona („Moja krew”), Mariko Bobrik („Taste of Pho”) i Magnus von Horn („Sweat”).

ANAGRAM FILM

Prowadzony przez Annę Pachnicką dom produkcyjny działa od 2003 roku. Początkowo firma zajmowała się produkcją teledysków i filmów promocyjnych. Z czasem wyspecjalizowała się w realizacji filmów dokumentalnych. Na swoim koncie ma „Generację C.K.O.D.” Piotra Szczepańskiego, nagrodzoną Złotym Lajkonikiem w Krakowie, oraz „W drodze” Leszka Dawida. Później wyprodukowała także filmy fabularne: „Aleja Gówniarzy” Piotra Szczepańskiego i – jako koproducent – „Miłość” Sławomira Fabickiego. 

Scenariusz: Piotr Szczepański
Reżyseria: Piotr Szczepański
Kierownictwo produkcji: Anna Pachnicka
Dźwięk: Robert Sędzicki
Zdjęcia: Piotr Szczepański
Montaż i korekcja kolorów: Piotr Szczepański
Producentka: Anna Pachnicka
Rok produkcji: 2021
Kraj produkcji: Polska
Wystąpili: Miriam Synger, Iwo Synger, Szymon Szychowski, Hana Szychowska, Janka Szychowska, Rut Szychowska, Benjamin Synger, Dawid Gurfinkiel, Eliza Gaust, Michalina Majewska i Katarzyna Zimmerer.

Produkcja: Anagram Film Anna Pachnicka

Koprodukcja: Piotr Szczepański

EC1 Łódź - Miasto Kultury w Łodzi
dyrektor: Błażej Moder

Łódzki Fundusz Filmowy
Kierownik Wydziału Łódź Film Commission: Monika Głowacka

KBF – operator Krakow Film Commission
dyrektor: Izabela Błaszczyk

współfinansowany przez:

Regionalny Fundusz Filmowy w Krakowie ze środków budżetu Gminy Miejskiej Kraków oraz środków budżetu Województwa Małopolskiego

Film powstał przy wsparciu organizacyjnym Krakow Film Commission
Kierownik Krakow Film Commission: Dariusz Nosal 

View