Arrow-black

MIĘDZYPOKOLENIOWY PIKNIK W PARKU OCALAŁYCH

piknik odbędzie się w BUDYNKU CENTRUM DIALOGU

18 WRZEŚNIA 
GODZ. 15.00 - GRY I ZABAWY
GODZ. 17:00 - KONCERT: MAJKA JEŻOWSKA
GODZ. 19:00 - KONCERT : DIKANDA

PiknikFL4K2021Event_BezPartnerow

Dla małych i dużych, łodzian i gości, fanów żywiołowych melodii, tanecznych rytmów i radosnej zabawy podczas międzypokoleniowego pikniku w ostatnim dniu Festiwalu Łódź Czterech Kultur 2021 wystąpią: Majka Jeżowska i zespół Dikanda.

Obdarzona ciepłym głosem i niezwykłym temperamentem estradowym wokalistka, kompozytorka i autorka licznych przebojów i widowisk muzycznych, producentka i szefowa własnej firmy fonograficznej Ja-Majka Music – Majka Jeżowska od wielu lat przyciąga na swoje familijne koncerty szeroką publiczność, a na jej przebojach: „A ja wolę moją mamę”, „Wszystkie dzieci nasze są”, „Kolorowe dzieci” czy „Laleczka z saskiej porcelany” wychowuje się kolejne pokolenie słuchaczy. Jako jedyna piosenkarka i autorka muzyki organizuje własny Festiwal Piosenki „Rytm i melodia”, który odbywa się w Radomiu od 2006 roku. Na swoim koncie ma Platynową i kilka Złotych Płyt; jest wielokrotną laureatką KFPP w Opolu, zdobywczynią I nagrody Festiwalu Krajów Nadbałtyckich Karlsham, Damą Orderu Uśmiechu, Ambasadorką Dobrej Woli UNICEF i wielką przyjaciółką dzieci. Ze swoją kolorową osobowością, piosenkami, kontaktem z publicznością i humorem potrafi porwać do wspólnego śpiewania, tańca i uśmiechu.
Dla uczestników pikniku wystąpi 18 września o 17.00. O 19.00 natomiast w emocjonalną podróż po etnicznych brzmieniach zabierze ich zespół Dikanda.

Każdy koncert Dikandy to żywiołowe spotkanie pełne energii, charyzmy i prawdziwych uczuć, połączone z nauką „dikandisz” – oryginalnego języka, na który składa się charakterystyczne dla grupy słowotwórstwo.
Szczeciński zespół, grający world music, w swojej twórczości stawia na autentyczność stylu – większość utworów to oryginalne kompozycje. Grupa stale poszukuje nowych nurtów, a inspiracje czerpie z tradycyjnych, folkowych brzmień szeroko rozumianego orientu – od Bałkanów, przez Izrael, Kurdystan i Białoruś po Indie.
W swoim dorobku ma siedem płyt, w tym DVD Live nagrywane w zakopiańskim Teatrze Witkacego, i setki koncertów: głównie w Niemczech, Austrii i Szwajcarii, a także w Rosji, Indiach i w USA. Zdobyła także liczne nagrody, w tym tytuł „Płyty roku” niemieckiego czasopisma „Folker”, przyznany w 2005 roku za „Usztijo”. 

WARSZTATY:

Gry, zabawy i warsztaty podczas Pikniku Międzypokoleniowego w Parku Ocalałych


RODZINNA GRA TERENOWA „4 x 4. EKOLOGIA W TERENIE" Z BIBLIOTEKĄ SŁÓWKA
KIEDY: GODZ. 15.00-17.00
DLA KOGO: DOROŚLI PLUS DZIECIAKI W WIEKU 7+
GDZIE: U PODNÓŻA KOPCA KARSKIEGO
ZAPISY: bibliotekawarsztaty@4kultury.pl

Gra będzie łączyć idee głębokiej ekologii z ideą Festiwalu Łódź Czterech Kultur. Jej podstawą jest założenie, że głęboka ekologia opiera się na czterech filarach, podobnie jak Łódź opiera się na czterech kulturach, które mocno odcisnęły się w jej historii i wpłynęły na to, jak miasto obecnie wygląda i funkcjonuje. Chcemy połączyć ze sobą wiedzę z zakresu historii miasta, ekologii i literatury z aktywnością na świeżym powietrzu, a jednocześnie przekazać ideę wspólnoty różnych kultur i wspólnoty człowieka z przyrodą.
Na każdą z tras będą przypadały po trzy pytania/zadania, związane z tematyką ścieżki. Do gry będzie można przystąpić w dowolnym momencie. Czas trwania to maksymalnie godzina. Udział w grze będą mogły wziąć pojedyncze osoby lub całe rodziny.


WARSZTATY ŁÓDŹ DESIGN FESTIVAL - CERAMICZNE PODRÓŻE PO ŚWIECIE
BRAK WOLNYCH MIEJSC
KIEDY:  2 GRUPY – 15:00-16:00, 16:00-17:00
DLA KOGO: DZIECI W WIEKU 8-10 LAT
GDZIE: PARK OCALAŁYCH W POBLIŻU CENTRUM DIALOGU
PROWADZĄCA:  DOMINIKA WLAZŁO
ZAPISY: designwarsztaty@4kultury.pl

Warsztaty przybliżą tematykę ceramiki afrykańskiej, która w swej bogatej tradycji doskonale wie, jak z gliny wydobyć piękno. Pod okiem prowadzącej uczestnicy warsztatów będą mogli samodzielnie wykonać gliniane naczynie inspirowane kształtami oraz prostymi i subtelnymi, ale jakże szlachetnymi ornamentami rodem z Afryki.
Dominika Wlazło – z gliną związana od pierwszego jej dotknięcia, które – choć przypadkowe – od początku niezmiennie ją fascynowało. Z ceramiką związana krócej, lecz bardziej intensywnie. Szanuje jej kapryśność i nieprzewidywalność; w zamian za to ceramika odkrywa przed nią coraz nowsze możliwości. Jako instruktorka ceramiki od 2013 roku prowadzi regularne zajęcia ceramiczne zarówno z dorosłymi, jak i z dziećmi. Kiedyś w Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych w Łodzi oraz w Fundacji Przychodnia Ceramiczna, obecnie we własnej pracowni ceramicznej LEP NA GLINĘ, gdzie obok dotychczasowej działalności zaspokaja też potrzebę tworzenia i realizowania autorskich pomysłów ceramicznych.


WARSZTATY ŁÓDŹ DESIGN FESTIVAL – MIASTO IDEALNE
BRAK WOLNYCH MIEJSC
KIEDY:  2 GRUPY – 15:00-16:00, 16:00-17:00
DLA KOGO: DZIECI DO 10. ROKU ŻYCIA
GDZIE: PARK OCALAŁYCH W POBLIŻU CENTRUM DIALOGU
PROWADZĄCA: ALEKSANDRA IGNASIAK
ZAPISY: designwarsztaty@4kultury.pl

Jakie powinno być miasto? Czy skrojone na wzór idealnych renesansowych założeń? Czy może takie jak nasza Łódź? Czy miasto to budynki i ulice, czy może ludzie i emocje? Jakimi przymiotnikami możemy określić wymarzone miejsce do życia? Tętniące? Różnorodne? Zielone? Zatłoczone? Kolorowe? Bezpieczne? Wielokulturowe?
Na te wszystkie pytania spróbujemy odpowiedzieć podczas warsztatów plastycznych pod hasłem „MIASTO IDEALNE”.
Z tekturowych odpadów – pudeł, rur, kartonów – zbudujemy makietę idealnego miasta, wypełnimy ją naszymi marzeniami, a później w nim „zamieszkamy”. Będziemy się po nim poruszać zgodnie z przepisami i dbać o nie zgodnie z określonymi zasadami. Bo sztuka nie boi się wyzwań, a mali artyści mają niebywałą wyobraźnię.
Aleksandra Ignasiak
Ukończyła z wyróżnieniem malarstwo (2007) i jubilerstwo (2011) na Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Tytuł doktora obroniła rozprawą pt. „Malarstwo w przestrzeni”. Od 2017 roku prowadzi Pracownię Działań Malarskich w Przestrzeni Publicznej w macierzystej uczelni. Szczęśliwa żona i mama czteroletniego synka. Zajmuje się malarstwem, instalacją, emalią i biżuterią. Od 2011 roku działa w przestrzeni publicznej jako malarka, performerka i autorka instalacji tymczasowych. We wszystkich jej projektach dominuje kolor, którym dopełnia zastane zjawiska. Inspirują ją miejskie przestrzenie zamieszkane przez ludzkie emocje. Powodem „ucieczki” z pracowni do przestrzeni publicznej była – najprościej mówiąc – samotność, a prowodyrem do stworzenia projektu „Odszarzanie miasta” – łódzka brzydota i stagnacja mieszkańców.


W CO SIĘ BAWILI NASI DZIADKOWIE?
KIEDY: 15:00-17:00
DLA KOGO:  DLA DZIECI I DOROSŁYCH OD 3 DO 103 LAT
GDZIE: PARK OCALAŁYCH W POBLIŻU CENTRUM DIALOGU
ZAPISY: brak zapisów 

Niezapomniane gry i zabawy sportowe pokolenia rodziców i dziadków: gra w klasy, gra w kapsle, guma, malowanie kredą, berek, ciuciubabka, chowany. Zabawy angażujące całe rodziny typu biegi w workach, przeciąganie liny, wspólne tańce animacyjne. Wszystko to pod czujnym okiem zespołu profesjonalnych animatorów.

View