KONCERT

Ukraińska
sobota

17.09.2022 / 21.00

21.00 Yagody
22.30 Alyona Alyona
23.30 DJ Facheroia

Fabryka Sztuki
Tymienieckiego 3

WSTĘP WOLNY

Na zamknięcie FŁ4K 2022 w Fabryce Sztuki żywiołowy ukraiński folk i buntowniczy ukraiński rap. 
 

YAGODY

Muzyka zespołu „YAGODY" to rytuał wtajemniczenia. Wiatr pośrodku stepu. To pieśni dzikich plemion, głosy przodków. Żywa energia, śpiew Syren. Muzyczny trans. To taniec głosów. Tak pachnie twoja natura. Tak szepcze twoja krew. To podróż do wnętrza siebie, prosto do serca. - Zespół powstał w czerwcu 2016 roku we Lwowie. W 2020 wydał swój debiutancki album z muzyką, w której można usłyszeć folkowe nuty ukraińskie i bałkańskie. Jego wokalistki są profesjonalnymi aktorkami ukraińskich teatrów.  

 

icons8-instagram
icons8-soundcloud

ALYONA ALYONA

Młoda nauczycielka przedszkolna z wioski na obrzeżach Kijowa, która z dnia na dzień stała się sensacją ukraińskiego hip-hopu. Zdobywczyni ANCHOR – Reeperbahn Festival International Music Award’19 dla najbardziej obiecującego wschodzącego talentu muzycznego, Music Moves Europe Talent Awards'21 i the Public Choice Award'21.

Po rosyjskim ataku na Ukrainę została wolontariuszką. Korzystając z szerokich zasięgów i międzynarodowych kontaktów łączyła ludzi organizujących pomoc humanitarną. Pomagała organizować transporty leków dla potrzebujących i plotła siatki maskujące dla wojska.

Kariera sceniczna Alyony Alyony rozpoczęła się w 2018 roku, choć artystka tworzy muzykę hip-hopową od ponad dekady. Na scenie jest siłą natury. Rapuje z szalonym flow w ojczystym języku ukraińskim.

Tworzy bez błyskotek i przepychu. Opowiada o wizerunkach kobiet wykraczających poza utarte schematy piękna („Ribki”) i młodych dorosłych, którzy opuszczali Ukrainę w poszukiwaniu lepszego życia („Salischaju swij dim”). Jest artystką, która rozumie trudną codzienność: zanim została nauczycielką i podjęła studia psychologiczne, pracowała przy kasie w supermarkecie i jako ekspedientka w sklepie z kosmetykami do makijażu. Dziś swoje pouczające i często humorystyczne przesłanie przekazuje nie jako edukatora, a jako wpływowa raperka.

W Ukrainie jest idolką. Klipy, w których dumnie tańczy jako królowa ulicy przed blokowiskami swojego rodzinnego miasta Barysziwki lub wciela się w bajkową matkę w dystopijnym świecie, mają miliony odsłon.

W kwietniu 2021 roku wydała album „GALAS”. Na płytę, której tytuł po ukraińsku oznacza hype, składa się szesnaście utworów, w tym aż jedenaście z gościnnym udziałem artystów z całego świata. Są wśród nich m.in. kanadyjski artysta hip-hopowy Dax, meksykańska wokalistka Yoss Bones, niezależny australijski wokalista Sexton, Argentyńczyk Ecko, izraelska gwiazda indie Noga Erez, ukraiński piosenkarz, kompozytor i autor tekstów MONATIK i inni. W swoich utworach Alyona Alyona podnosi ważne kwestie: ekologii, głodu, biedy, pandemii, wewnętrznej siły i harmonii, nienawiści i stereotypów dotyczących kobiecego piękna.

Przed pandemią można ją było zobaczyć na ważnych europejskich festiwalach: Trans Musicales Rennes festival FR, Reeperbahn Festival Hamburg DE, Fusion DE, Pohoda SK, Atlas Weekend UA, Sziget HU, Haldern-Pop DE, Pop-Kultur Berlin DE, Loftas fest Vilnius LT, Waves Vienna AT, TMW EE, Iceland Airwaves festival Reykjavik IS i innych. W 2021 roku wzięła udział w festiwalu ESNS i wygrała Music Moves Europe Talent Awards'21 oraz the Public Choice Award'21.

icons8-facebook-2
icons8-instagram
icons8-soundcloud

FACHEROIA

Zoi Michailova (Facheroia) jest DJ-ką i artystką dźwiękową. Pochodzi z Półwyspu Krymskiego (Ukraina), Warszawę nazywa swoim drugim domem. 

Jej selekcja muzyczna to dynamiczna i niesforna mieszanka, płynna i jednocześnie wymagająca - Zoi wypracowała własny styl, opierający się bardziej na narracji niż gatunkach. 

Tworzy pejzaże dźwiękowe do spektakli teatralnych, performansów i instalacji audiowizualnych. We własnych sekwencjach eksponuje w dużej mierze alienację i eteryczność. 

Od 2017 roku współpracuje z Kem, warszawskim kolektywem queerowo-feministycznym, którego działania koncentrują się na styku choreografii, performansu, dźwięku i praktyk społecznych. W 2021 roku została stypendystką m.st.Warszawa, realizując projekt autorskich słuchowisk “Czy to pogłos odwiecznego świata? - refleksje dźwiękowe o klimacie”.


ORGANIZATORZY

fl
CD_logo-1

GŁÓWNI PARTNERZY

Lodz_kreuje

Zadanie jest współfinansowane z dotacji Miasta Łodzi

MKiDN

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka” realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

NIMiT_logo

PATRONATY HONOROWE

pntitled-1
WL_logo
grzegUntitled-1
Logo-DB-PL_BW

PARTNERZY

Veolia_logo
manuUntitled-1
fundUntitled-1
Taube-Philantropies_logo
TN_logo
aUntitled-1
ochUntitled-1
TFG_logo
fab-Untitled-1
Luteranie_logo_poziom
TME_Polowka
F_W_1
Logo_ASP

PATRONATY MEDIALNE 

wpUntitled-1
kulUntitled-1
eteatr-nowe-logo-jpg
kalUntitled-1
lodz_kreatywnie_pakiet_logo-09

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2019 r. o grach hazardowych.

 

View