Volny-ChorFL4KProfile

KONCERT / KOLACJA / DJ SET

Wieczór
otwarcia 

Volny Chor / koncert
Dłuższy stół / kolacja wspólnotowa
Potok Funka  / DJ set

09.09.2022 / 19.30 / Park Ocalałych i Centrum Dialogu im. Marka Edelmana
Wojska Polskiego 83

WSTĘP WOLNY

Na inaugurację FŁ4K 2022 w Parku Ocalałych wyjątkowe widowisko o wolności, miłości i bliskości: Volny Chor – symbol białoruskiego protestu i wielka łódzka kolacja przy wspólnym stole.  

 

VOLNY CHOR

Jest jednym z symboli białoruskiego protestu. W zaledwie dwuletniej historii przez jego szeregi przewinęło się ponad trzystu pięćdziesięciu artystów. Byli zatrzymywani, skazywani na kary więzienia i grzywny; niektórym grożą wieloletnie wyroki; wielu zostało zmuszonych do opuszczenia kraju. Volny Chor śpiewa o wielkiej przeszłości, strasznej teraźniejszości i świetlanej przyszłości Wolnej Białorusi.  

Projekt Volnego Choru zrodził się w środowisku muzyków Białoruskiej Filharmonii Narodowej w sierpniu 2020 roku. Szybko dołączyli do nich członkowie innych mińskich zespołów: dyrygenci, wokaliści, instrumentaliści, bardowie, muzycy ludowi i zwykli ludzie, którzy chcieli śpiewać. Zawodowców i amatorów połączyło pragnienie powstrzymania przemocy i przywrócenia sprawiedliwości.

Na repertuar Volnego Choru składają się utwory autorów białoruskich, z których wielu było represjonowanych, zginęło z rąk władz sowieckich lub zostało przez nie wydalonych z kraju. Część utworów ukazała się za granicą lub w wydawnictwach podziemnych, zostało zakazanych i zapomnianych. Poprzez swoją działalność Volny Chor przyczynia się zatem do odrodzenia białoruskiego dziedzictwa muzycznego. Muzycy korzystają też z utworów i aranżacji współczesnych kompozytorów – niektóre powstały specjalnie dla nich. W ten sposób Volny Chor buduje mosty między przeszłością a teraźniejszością, opowiadając o aktualności dzieł i harmonii czasów.

Na początku artyści organizowali flash moby w centrach handlowych, śpiewali podczas pokojowych marszów protestacyjnych, występowali w operze, metrze, na stacji kolejowej. Od końca czerwca 2021 roku chór kontynuuje swoją działalność w Polsce. Powołana w Warszawie Fundacja Volny Chor skupia wybitne postacie kultury i ma na celu zachowanie kultury białoruskiej na emigracji, ale także promowanie jej w Białorusi i na całym świecie.  

 

DŁUŻSZY STÓŁ – KOLACJA WSPÓLNOTOWA

José Andrés, założyciel World Central Kitchen – organizacji, która zapewnia zdrową żywność dla rodzin i osób dotkniętych katastrofami, powtarza: gdy masz więcej, niż potrzebujesz, zbuduj dłuższy stół, a nie wyższy płot.

Dajcie się zaprosić na kolację! Usiądźmy przy długim stole i podzielmy się tym, czego mamy dużo – jedzeniem, rozmową, akceptacją, zrozumieniem. Bądźmy razem bez scenariusza i bez planu, za to z pysznym jedzeniem, doskonałą muzyką i wspaniałymi ludźmi.

Kuchnia społeczna to przedsięwzięcie polegające na wspólnym jedzeniu, zabawie, rozmowach. Zasady są bardzo proste: przynosisz własną potrawę według zadanego hasła (tym razem: danie wielokulturowe), opisujesz jej skład i stawiasz na wspólnym stole.  

 

POTOK FUNKA

Ekipa z Ukrainy, od dawna w Polsce. Grają w stylach: disco, funk, house, hip hop. O DJ set na otwarcie FŁ4K 2022 piszą: “Zagramy fajnie i wszyscy będą tańczyli”.

 

ORGANIZATORZY

fl
CD_logo-1

GŁÓWNI PARTNERZY

Lodz_kreuje

Zadanie jest współfinansowane z dotacji Miasta Łodzi

MKiDN

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka” realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

NIMiT_logo

PATRONATY HONOROWE

pntitled-1
WL_logo
grzegUntitled-1
Logo-DB-PL_BW

PARTNERZY

Veolia_logo
manuUntitled-1
fundUntitled-1
Taube-Philantropies_logo
TN_logo
aUntitled-1
ochUntitled-1
TFG_logo
fab-Untitled-1
Luteranie_logo_poziom
TME_Polowka
F_W_1
Logo_ASP

PATRONATY MEDIALNE 

wpUntitled-1
kulUntitled-1
eteatr-nowe-logo-jpg
kalUntitled-1
lodz_kreatywnie_pakiet_logo-09

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2019 r. o grach hazardowych.

 

View