StadtFL4KProfile-copy-2

SPACER

Wieś zwana Bałuty

17.09.2022 / 15.00

start: skrzyżowanie Łagiewnickiej i Hersza Berlińskiego 

WSTĘP WOLNY

Bałuty to w tym samym stopniu miejsce, co legenda. Stutysięczna wieś przyłączona do Łodzi – ciasno zabudowana, przez wiele lat nieoświetlona i nieskanalizowana – dorobiła się sławy „złej dzielnicy", o której krzyczały nagłówki gazet przy okazji kolejnych makabrycznych zbrodni.

Trudna historia sprawia, że dziś Bałuty są jedną z najbardziej intrygujących części miasta. Mury kamienic opowiadają tutaj historię wielokulturowej społeczności, barwnych (anty)bohaterów – już nie fabrykantów, ale ich pracowników, stłoczonych w ciasnych mieszkaniach i co rano zmierzających do fabryk, straszną historię łódzkiego getta i upadku przemysłowej Łodzi u schyłku drugiego tysiąclecia.

W czasie spaceru poznamy historię tej niebanalnej dzielnicy; sprawdzimy, którędy przebiegała granica między wsią Bałuty a miastem Łódź i gdzie znajdowały się najważniejsze miejsca, wokół których toczyło się życie. Posłuchamy opowieści o znanych i mniej znanych Bałuciarzach i dowiemy się, jaki obraz Bałut wyłania się ze wspomnień łodzian.


 

ORGANIZATORZY

fl
CD_logo-1

GŁÓWNI PARTNERZY

Lodz_kreuje

Zadanie jest współfinansowane z dotacji Miasta Łodzi

MKiDN

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka” realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

NIMiT_logo

PATRONATY HONOROWE

pntitled-1
WL_logo
grzegUntitled-1
Logo-DB-PL_BW

PARTNERZY

Veolia_logo
manuUntitled-1
fundUntitled-1
Taube-Philantropies_logo
TN_logo
aUntitled-1
ochUntitled-1
TFG_logo
fab-Untitled-1
Luteranie_logo_poziom
TME_Polowka
F_W_1
Logo_ASP

PATRONATY MEDIALNE 

wpUntitled-1
kulUntitled-1
eteatr-nowe-logo-jpg
kalUntitled-1
lodz_kreatywnie_pakiet_logo-09

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2019 r. o grach hazardowych.

 

View