SPACER
Wieś zwana Bałuty
17.09.2022 / 15.00
start: skrzyżowanie Łagiewnickiej i Hersza Berlińskiego
WSTĘP WOLNY
Bałuty to w tym samym stopniu miejsce, co legenda. Stutysięczna wieś przyłączona do Łodzi – ciasno zabudowana, przez wiele lat nieoświetlona i nieskanalizowana – dorobiła się sławy „złej dzielnicy", o której krzyczały nagłówki gazet przy okazji kolejnych makabrycznych zbrodni.
Trudna historia sprawia, że dziś Bałuty są jedną z najbardziej intrygujących części miasta. Mury kamienic opowiadają tutaj historię wielokulturowej społeczności, barwnych (anty)bohaterów – już nie fabrykantów, ale ich pracowników, stłoczonych w ciasnych mieszkaniach i co rano zmierzających do fabryk, straszną historię łódzkiego getta i upadku przemysłowej Łodzi u schyłku drugiego tysiąclecia.
W czasie spaceru poznamy historię tej niebanalnej dzielnicy; sprawdzimy, którędy przebiegała granica między wsią Bałuty a miastem Łódź i gdzie znajdowały się najważniejsze miejsca, wokół których toczyło się życie. Posłuchamy opowieści o znanych i mniej znanych Bałuciarzach i dowiemy się, jaki obraz Bałut wyłania się ze wspomnień łodzian.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2019 r. o grach hazardowych.